יום שני, 16 במרץ 2020

קוביד-19, הקהילה שלכם ואתם – מבט ממדעי הנתונים


ה-9 למרץ 2020, גרמי הווארד (Jeremy Howard) ורחל תומאס (Rachel Thomas)

אנחנו מדעני נתונים – כלומר עבודתנו היא להבין איך לנתח ולפרש נתונים. כאשר אנחנו מתנחים נתונים הנוגעים לוירוס covid-19, אנחנו מודאגים מאוד. האוכלוסיה הפגיעה ביותר בחברה, המבוגרים והעניים, נמצאים בסכנה הגבוהה ביותר, אבל השגת שליטה בהתפשטות והשפעות הנגיף דורשות מכולנו לשנות את התנהגותינו. רחצו את ידיכם ביסודיות ובאופן תדיר, המנעו ממפגשים מרובי משתתפים וקהל, בטלו אירועים ואל תגעו בפנים שלכם. במאמר זה, נסביר מדוע אנחנו מודאגים, ומדוע גם אתם צריכים להיות. לסיכום מעולה, הכולל את כל המידע שאתם צריכים לדעת, קראו את "קורונה בקיצור" מאת איתן אליי (Ethan Alley), ראש ארגון ללא מטרות רווח המפתח טכנולוגיות למזעור נזקי מגפות.

אנו זקוקים למערכת בריאות עובדת

לפני מעט יותר משנתיים, אחת מאיתנו (רחל) נפגעה מזיהום מוחי הגורם למוות בכ-1/4 מהחולים, ופגיעה קוגניטיבית לשארית החיים ב-1/3 מהחולים. אחרים, סובלים מנזק ראייתי ו\או שמיעתי. רחל הייתה במצב הזייתי כאשר הגיעה לבית החולים ונאלצה לזחול לאורך מגרש החנייה של בית החולים. למזלה, היא קיבלה יחס מהיר ואבחון וטיפול נאות. עד מעט לפני האשפוז, רחל הייתה במצב גופני מצוין. הגישה המהירה לחדר מיון הצילה, כמעט בוודאות את חייה.
עכשיו, בואו נדבר על covid-19 ומה עלול לקרות לאנשים במצב של רחל בשבועות ובחודשים הקרובים. מספר האנשים שנמצאו נגועים ב- covid-19 מכפיל את עצמו כל 3 עד 6 יום. עם קצב הכפלה של כל שלושה ימים, פירוש הדבר שמספר האנשים שנמצאו נגועים יכול לגדול 100 פעמים בשלושה שבועות (זה לא פשוט עד כדי כך, אבל בואו לא נטריד את עצמנו בפרטים הטכניים). אחד מכל עשרה אנשים נגועים בנגיף זקוק לאשפוז במשך שבועות רבים, ורוב אלה זקוקים לחמצן. אף על פי שמדובר בימים מוקדמים לנגיף זה, ישנם כבר אזורים שבהם בתי חולים מוצפים לחלוטין, ואנשים כבר אינם מסוגלים לקבל את הטיפול לו הם נזקקים (לא רק עבור covid-19, אלא גם עבור כל דבר אחר, כמו למשל טיפול מציל חיים שרחל הייתה צריכה). לדוגמה, באיטליה, שם רק לפני שבוע אמרו הגורמים שהכל בסדר, כעת שישה עשר מיליון איש הוכנסו לעצר (עדכון: 6 שעות לאחר פרסום זה, כל איטליה הוכנסה לעצר כללי), ואוהלים כמו זה מוקמים כדי לעזור בהתמודדות עם זרם המטופלים:


                                 אוהל רפואי שהוכנס לשימוש באיטליה

ד"ר אנטוניו פסנטי, ראש יחידת ניהול משברים באזור באיטליה שנפגע קשות מהנגיף,
אמר: "אנו נאלצים להקים כעת יחידות טיפול נמרץ במסדרונות, בבתי הקולנוע, בחדרי התאוששות
 ... 
אחת ממערכות הבריאות הטובות בעולם, בלומברדיה היא מרחק פסיעה מהתמוטטות. "

זה לא דומה לשפעת
בשפעת יש שיעור תמותה של כ- 0.1% מהנדבקים. מארק ליפיץ (Marc Lipsitch),
מנהל המרכז לדינמיקה של מחלות מדבקות בהרווארד, מעריך כי עבור covid-19 מדובר
על שיעור תמותה של 1-2%. המידול האפידמיולוגי האחרון מדווח על שיעור של 1.6% בסין
בפברואר, פי שש עשרה מהשפעת1 (אך יתכן שזהו מספר שמרני למדי, שכן שיעורי התמותה עולה כאשר המערכת הרפואית לא מצליחה להתמודד). ההערכות הנוכחיות הטובות ביותר צופות ש- covid-19 יהרוג השנה פי 10 יותר אנשים מאשר שפעת (ועד פי 100 יותר משפעת במקרה הגרוע, על פי המודל של אלנה גרואל – Elena Grewal, לשעבר מנהלת מדעי המידע ב- Airbnb). וזאת לפני שמתחשבים בהשפעות הקשות של תופעה זו על מערכת הרפואה, כפי שאלו תוארו לעיל. ניתן להבין שאנשים מסוימים מנסים לשכנע את עצמם כי זה לא דבר חדש, ומדובר במחלה הדומה לשפעת, מכיוון שזה מאוד לא נוח לקבל את המציאות: מדובר בתפועה שונה ולא מוכרת.

הניסיון להבין באופן אינטואיטיבי צמיחה אקספוננציאלית במספר האנשים הנגועים אינו
דבר שמוחנו נועד לעשות. אז עלינו לנתח מצב זה כמדענים, לא להשתמש באינטואיציה שלנו. 

                           איפה נהיה בעוד שבועיים? ובעוד חודש?

אדם הסובל משפעת מדביק בממוצע 1.3 אנשים. זה נקרא R0 לשפעת. אם R0 נמוך מ- 1.0, אז הנגיף מפסיק להתפשט וגווע. אם הוא מעל 1.0 הוא יתפשט. R0 של  covid-19 הוא כרגע בין 2 ל-3 מחוץ לסין. ההבדל אולי נשמע קטן, אבל אחרי 20 "דורות" של נשאים, R0 של 1.3 יביא ל 146 נדבקים, אבל R0 של 2.5 יביא ל 36 מיליון נדבקים! (זה כמובן נפנוף ידיים ומתעלם מהשפעות רבות בעולם האמיתי, אבל זה המחשה סבירה להבדל היחסי בין covid-19 לשפעת, כשכל שאר הדברים שווים).
חשוב לשים לב כי R0 אינו תכונה עקרונית של מחלה. זה תלוי מאוד בתגובה, ויכול להשתנות לאורך זמן2. דוגמא בולטת ניתן לראות בסין, שם R0 של covid-19 ירד מאוד, וכעת הוא מתקרב ל 1.0! איך אתם שואלים? על ידי נקיטת אמצעים בסדר גודל שקשה לדמיין במדינה כמו ארה"ב - למשל, השבתה מוחלטת של ערי ענק ופיתוח תהליך בדיקה המאפשר לבחון יותר ממיליון איש בשבוע.

דבר אחד שעולה רבות במדיה החברתית (בין השאר בחשבונות מרובות עוקבים, כמו אלון מאסק – Elon Musk) הוא אי הבנה של ההבדל בין צמיחה לוגיסטית לאקספוננציאלית. צמיחה "לוגיסטית" מתייחסת לתבנית הגידול ב"צורת S" המתארת את התפשטות המגיפה בפועל. ברור שגידול מעריכי לא יכול להימשך לנצח, כי אחרת היו יותר אנשים שנדבקו מאנשים בעולם! לכן, בסופו של דבר, שיעור הנדבקים חייב לרדת, וכתוצאה מכך קצב גדילה בצורת S (או Sigmoid)במהלך הזמן. עם זאת, צמצום ההדבקות מתרחשת מסיבה מסוימת, לא מדובר בקסם. הסיבות העיקריות הן:
·       תגובה קהילתית מסיבית ויעילה, או
·       אחוז כה גבוהה של אנשים נשאים\חולים שאין לוירוס מספיק אנשים חדשים להתפשט אליהם.

לכן אין זה הגיוני להסתמך על דפוס הצמיחה הלוגיסטי כדרך "לשלוט" במגפה.
דבר נוסף שמקשה להבין באופן אינטואיטיבי את ההשפעה של covid-19 על הקהילה המקומית שלכם הוא שיש עיכוב משמעותי מאוד בין זמן הדבקות לזמן האשפוז - בדרך כלל בסביבות 11 יום. זה אולי לא נשמע זמן רב, אך כשמשווים אותו למספר האנשים שנדבקו במהלך אותה תקופה, זה אומר שעד שתשימו לב כי מיטות האשפוז מלאות, ההדבקה בקהילה כבר תהיה ברמה שיהיו פי 5-10 פעמים יותר חולים להתמודד איתם.

ישנם כמה סימנים מוקדמים לכך שההשפעה באזורכם עשויה להיות תלויה לפחות במקצת באקלים. המאמר "ניתוח טמפרטורת וקווי רוחב לחיזוי התפשטות פוטנציאלית ועונתיות עבור COVID-19" מצביע על כך שהמחלה התפשטה עד כה באקלים נוח (למרבה הצער מבחינתנו, טווח הטמפרטורות בסן פרנסיסקו, שם אנו חיים, נמצא ממש בטווח זה ; הוא כולל גם את מרכזי האוכלוסייה העיקריים של אירופה, לונדון ביניהם.)

"בלי היסטריה, תירגעו" לא עוזר
תגובה שכיחה שראינו במדיה החברתית לאנשים שמצביעים על הסיבות לדאגה היא "אל תיבהל" או "תירגע". זה בלשון המעטה לא מועיל. איש אינו מרמז כי בהלה היא תגובה הולמת. עם זאת, משום מה, "תשארו רגועים" היא תגובה פופולרית מאוד בחוגים מסוימים (אך לא בקרב אפידמיולוגים כלשהם שתפקידם לעקוב אחר דברים מסוג זה). אולי "לשמור על קור רוח" עוזר לאנשים מסוימים להרגיש טוב יותר ביחס לחוסר מעש שלהם, או גורם להם להרגיש איכשהו נעלים יותר מאנשים שהם מדמיינים שהם מתרוצצים כמו תרנגולת נטולת ראש.
             
אבל "תרגעו" יכול בקלות להוביל לכישלון בהיערכות והתגובה. בסין, עשרות מיליוני אנשים הוכנסו לעוצר ושני בתי חולים חדשים הוקמו עד שהגיעו לנתונים שיש בארצות הברית כעת. איטליה המתינה יותר מדי זמן, ובדיוק היום (ראשון 8 במרץ) הם דיווחו על 1492 מקרים חדשים ועל 133 מקרי מוות חדשים, על אף הכנסת 16 מיליון איש לבידוד. בהתבסס על המידע הטוב ביותר שיכולנו לברר בשלב זה, לפני 2-3 שבועות בלבד הייתה איטליה באותו מצב בו נמצאים ארה"ב ובריטניה כיום (מבחינת נתוני ההדבקות).

חשוב לציין שכמעט כל מה שקשור לקוביד -19 בשלב זה תלוי באוויר. אנחנו לא באמת יודעים את מהירות ההידבקות או התמותה, אנחנו לא יודעים כמה זמן הוירוס נשאר פעיל על משטחים ואנחנו לא יודעים אם הוא שורד ומתפשט בתנאים חמים. כל מה שיש לנו הוא הניחושים הטובים ביותר על בסיס המידע הטוב ביותר שאנשים מסוגלים להרכיב כעת. וזכרו, הרוב המכריע של מידע זה נמצא בסין, בסינית. נכון לעכשיו, הדרך הטובה ביותר להבין את החוויה הסינית עד כה היא לקרוא את הדו"ח המצוין של המשימה המשותפת של ארגון הבריאות העולמי-סין על מחלת וירוס הקורונה 2019, על בסיס משימה משותפת של 25 מומחים לאומיים ובינלאומיים מסין, גרמניה, יפן, קוריאה, ניגריה, רוסיה, סינגפור, ארצות הברית וארגון הבריאות העולמי.


כשיש אי-וודאות מסוימת, שאולי זו לא תהיה מגיפה עולמית, ואולי המחלה תעבור מבלי שמערכת בתי החולים תקרוס, זה לא אומר שהתגובה הנכונה היא לא לעשות דבר. זה יהיה ספקולטיבי מאוד, ולא מספק מענה אופטימלי בשום תרחיש של מידול איומים. אין זה סביר שמדינות כמו איטליה וסין ישתקו חלקים גדולים מהכלכלה שלהן ללא סיבה טובה. זה גם לא עולה בקנה אחד עם ההשפעות שאנחנו רואים בפועל באזורים נגועים, שם המערכת הרפואית אינה מסוגלת להתמודד (למשל, איטליה משתמשת ב 462 אוהלים ל"מיון טרום ראשוני", ועדיין נאלצת להזיז חולי טיפול נמרץ מאזורים נגועים).

במקום זאת, התגובה ההגיונית והסבירה היא לבצע את הצעדים המומלצים על ידי מומחים כדי להימנע מפיזור זיהומים:

·       הימנעו מקבוצות גדולות וקהל
·       בטלו אירועים
·       עבדו מהבית, אם הדבר אפשרי
·       שטפו ידיים כשאתם באים והולכים מהבית, ולעתים קרובות כשאתם בחוץ
·       הימנעו מלגעת בפנים שלכם, במיוחד כשאתם מחוץ לבית (לא קל!)
·       חטאו משטחים וחבילות (יתכן שהנגיף עשוי להישאר פעיל במשך 9 ימים על משטחים, אם כי נתון זה עדיין לא ברור).

זה לא רק נוגע אליך

אם אתם מתחת לגיל 50 ולא סובלים מגורמי סיכון כמו מערכת חיסון נפגעת, מחלות לב וכלי דם, היסטוריה של עישון קודם או מחלות כרוניות אחרות, אז אתם יכולים לשאוב נחמה מכך שסביר להניח ש- covid-19 לא יהרוג אותכם. אבל עדיין, לתגובתכם תהיה חשיבות רבה. סיכויכם להדבק אינו מופחת, וכמו כן הסיכוי שתדביקו אחרים. בממוצע, כל אדם נגוע מדביק יותר משני אנשים נוספים, והם הופכים לנגועים לפני שהם מראים סימפטומים. אם יש לכם הורים שאכפת לכם מהם, או סבים וסבתות, ואתם מתכננים לבלות איתם, ובהמשך תגלו שאתם אחראים לכך שנדבקו בקוביד 19, יהיה זה עול כבד לחיות איתו.

גם אם אינכם בקשר עם אנשים מעל גיל 50, סביר להניח שיש לכם יותר עמיתים לעבודה ומכרים עם מחלות כרוניות ממה שאתם יודעים. מחקרים מראים כי מעט אנשים חושפים את מצבם הבריאותי במקום העבודה אם הם יכולים להימנע מכך, מחשש לאפליה. שנינו נמצאים בדרגת סיכון גבוהה, אך אנשים רבים שאנו מתקשרים איתם בקביעות אולי לא יודעים זאת.

וכמובן, לא מדובר רק באנשים שמסביבך. זהו נושא אתי מדרגה ראשונה. כל אדם העושה כמיטב יכולתו לתרום לבקרת התפשטות הנגיף, מסייע לכל הקהילה להאט את קצב ההדבקה. כפי שכתבה זיינפ טופצקי (Zeynep Tufekci) במגזין Scientific American: "התכוננות להתפשטות הגלובלית והכמעט בלתי נמנעת של נגיף זה ... הוא אחד הדברים הפרו-חברתיים והאלטרואיסטיים ביותר שאתם יכולים לעשות". היא ממשיכה:
"עלינו להיערך, לא מכיוון שאנו חשים בסיכון אישי, אלא בכדי שנוכל לעזור להפחית את הסיכון עבור כולם. עלינו להיערך לא מכיוון שאנו עומדים בפני תרחיש יום הדין שנמצא מחוץ לשליטתנו, אלא מפני שאנו יכולים לשנות כל היבט של סכנה זו כחברה. עליכם להתכונן מכיוון ששכניכם זקוקים שתתכוננו - במיוחד שכניכם הקשישים, שכניכם העובדים בבתי חולים, שכניכם עם מחלות כרוניות, ושכניכם שאולי אין להם את האמצעים או הזמן להתכונן בגלל חוסר משאבים או זמן.

זה השפיע עלינו באופן אישי. הקורס הגדול והחשוב ביותר שיצרנו אי פעם ב- fast.ai , המייצג שיא של שנות עבודתנו, אמור היה להתחיל באוניברסיטת סן פרנסיסקו בעוד שבוע. ביום רביעי האחרון (4 במרץ) קיבלנו את ההחלטה להעביר את כל העניין לרשת. היינו אחד הקורסים הגדולים הראשונים שעברו לרשת. מדוע עשינו זאת? מכיוון שהבנו בתחילת השבוע שעבר שאם ננהל את הקורס הזה, אנו מעודדים באופן מרומז מאות אנשים להתכנס בחלל סגור, פעמים רבות במהלך תקופה של מספר רב של שבועות. איחוד קבוצות בחללים סגורים זה הדבר הגרוע ביותר שניתן לעשות. הרגשנו שאנחנו מחויבים מבחינה מוסרית להבטיח שדבר זה לא יקרה, לפחות במקרה זה. זו הייתה החלטה שוברת לב. העבודה הישירה עם התלמידים שלנו היה אחת התענוגות הגדולות שלנו והתקופות היצרניות ביותר בכל שנה. והיו לנו סטודנטים שמתכננים לטוס מכל העולם, שממש לא רצינו לאכזב 3.

אבל ידענו שזה הדבר הנכון לעשות, כי אחרת היינו עשויים להגדיל את התפשטות המחלה בקהילה שלנו 4.

צריך לשטח את העקומה

זה חשוב מאוד, כי אם אפשר להאט את קצב ההדבקה בקהילה, אנו נותנים לבתי חולים באותה קהילה זמן להתמודד גם עם החולים הנגועים וגם עם עומס המטופלים הרגיל שהם צריכים לטפל בהם. משימה זו מתוארת כ"השטחת העקומה", ומוצגת בבירור בתרשים המחשה הבא:


                    השארות מתחת לקו המקווקו, זה כל הסיפור

פרזאד מוסטאשרי(Farzad Mostashari), המתאם הלאומי לשעבר בתחום בריאות וטכנולוגית המידע מסביר: "כל יום מזוהים מקרים חדשים שאין להם היסטוריה של נסיעות או קשר למקרה ידוע. אנו יודעים שאלו הם רק קצה הקרחון בגלל עיכובים בבדיקות. המשמעות היא שבשבועיים הקרובים מספר המקרים המאובחנים יתפוצץ ... לנסות לבצע הכלה כשיש התפשטות קהילתית אקספוטנציאלית זה כמו להתמקד בכיבוי ניצוצות כשהבית עולה באש. כשזה קורה, עלינו לשנות אסטרטגיה מהכלה לריכוך - נקיטת אמצעי הגנה להאטת התפשטות ולהפחתת ההשפעה על מערכת הבריאות בנקודת השיא." אם נוכל לשמור על התפשטות המחלה ברמה נמוכה, כך שבתי החולים שלנו יוכלו להתמודד עם העומס, אנשים יוכלו לקבל טיפול. אבל אם המקרים יגיעו מהר מדי, מי שזקוק לאשפוז לא יקבל אותו.

כך נראית המתמטיקה לפי ליז ספכט (Liz Specht):
בארה"ב יש כ- 2.8 מיטות אשפוז לכל 1000 איש. עם אוכלוסייה של 330 מליון איש, זה בערך מיליון מיטות. בכל זמן נתון, 65% מאותן מיטות כבר תפוסות. זה משאיר כ -330,000 מיטות זמינות בפריסה ארצית (אולי קצת פחות בעונה זו של השנה עם עונת שפעת רגילה וכו'). בואו נסמוך על המספרים של איטליה ונניח שכ 10% מהמקרים חמורים מספיק כדי לדרוש אשפוז. (יש לזכור כי עבור רבים מהמטופלים האשפוז נמשך שבועות - במילים אחרות, המחזור יהיה איטי מאוד כאשר המיטות מתמלאות בחולי COVID19 . לפי הערכה זו, בערך בשמונה במאי, כל מיטות בתי החולים בארצות הברית יתמלאו (זה כמובן מבלי להתייחס לסוגית התאמת מיטות אלו לבידוד חולים עם נגיף מדבק ביותר). אם אנו טועים בדרגה או שתיים ביחס ליחס המקרים הקשים, זה רק משנה את ציר הזמן של הרוויה במיטות. עד 6 ימים לכל כיוון. אם 20% מהמקרים דורשים אשפוז, המיטות יאזלו עד ה -2 במאי. אם רק 5% מהמקרים דורשים אשפוז, נוכל לשרוד עד ה 14 במאי. 2.5% מביאים אותנו ל-20 במאי. זה, כמובן, יוצא מנקודת הנחה שלא יהיה ביקוש מוגבר למיטות מסיבות אחרות (שאינן COVID19 ), מה שנראה כמו הנחה מפוקפקת. ככל שמערכת הבריאות תהיה במצוקה הולכת וגוברת, מחסור בתרופות וכו', אנשים במצבים כרוניים המנוהלים בדרך כלל היטב עלולים למצוא את עצמם גולשים למצבים רפואיים קשים הדורשים טיפול אינטנסיבי ואשפוז.

תגובת הקהילה עושה את כל ההבדל

כפי שהוסבר, המתמטיקה כאן אינה וודאית - סין ​​כבר הראתה שאפשר לצמצם את ההתפשטות על ידי נקיטת צעדים קיצוניים. דוגמא נהדרת נוספת לתגובה מוצלחת היא וייטנאם, שם, בין השאר, בעזרת קמפיין פרסום בפריסה ארצית (כולל שיר קליט!) הצליחו לגייס במהירות את התגובה הקהילתית והבטיחו שאנשים יתאימו את התנהגותם כראוי.

לא מדובר על מצב היפותטי - הוא הוצג בבירור במגיפת השפעת של 1918. בארצות הברית שתי ערים נקטו תגובות שונות מאוד למגיפה: פילדלפיה המשיכה עם מצעד ענק של 200,000 איש כדי לעזור לגייס כסף למלחמה. אולם בסנט לואיס נקטו בתהליכים מתוכננים בקפידה על מנת למזער קשרים חברתיים כדי לצמצם את התפשטות הנגיף, יחד עם ביטול כל האירועים הגדולים. כך נראה מספר מקרי המוות בכל עיר, כפי שמוצג באסופת המאמרים של האקדמיה הלאומית למדעים:                  ההשפעה של תגובות שונות למגפת השפעת של 1918

המצב בפילדלפיה נעשה קשה מאוד, עד לסיטואציה שבה לא היו מספיק ארונות קבורה כדי לטפל במספר העצום של המתים משפעת.

ריצ'רד בסר (Richard Besser), שהיה ממלא מקום מנהל המרכז לבקרת מחלות ומניעה במהלך מגיפת H1N1 משנת 2009, אומר כי בארה"ב "הסיכון לחשיפה עבור אדם מסוים, והיכולת להגן על עצמו ומשפחתו תלוי בהכנסה, בגישה לטיפול רפואי, מצב הגירה, ועוד." הוא מציין כי:

קשישים ונכים נמצאים בסיכון מיוחד כאשר נפגעים חיי היומיום ומערכות התמיכה שלהם. אנשים ללא גישה קלה לטיפול רפואי, כולל תושבי ישובים כפריים, עשויים להתמודד עם מרחקים מרתיעים בעת הצורך. אנשים המתגוררים במגורים צפופים - בין אם בדיור ציבורי, בתי אבות, בתי כלא, מקלטים או אפילו חסרי בית ברחובות - עלולים לסבול בגלים, כפי שכבר ראינו במדינת וושינגטון. והפגיעויות של כלכלת השכר הנמוך, עם עובדים שאינם שכירים ולוחות זמנים רעועים, ייחשפו לראות כל במהלך משבר זה. שאלו את 60 האחוזים מכוח העבודה האמריקני המקבלים שכר לפי שעה כמה קל לקחת ימי חופש ברגע של צורך.
הלשכה האמריקאית לסטטיסטיקה של העבודה מראה כי פחות משליש מבעלי ההכנסה הנמוכה ביותר יש גישה לחופשת מחלה בתשלום:

                           לרוב עניי אמריקה אין ימי מחלה, ולכן חייבים להגיע לעבודה

אין לנו מידע טוב על המתרחש בארה"ב

אחד הנושאים המרכזיים בארה"ב הוא שמעט מאוד בדיקות נעשות, ואין שקיפות מלאה לגבי תוצאות הבדיקות, מה שאומר שאנחנו לא יודעים מה קורה בפועל. סקוט גוטליב (Scott Gottlieb), נציב ה- FDA הקודם, הסביר שבסיאטל נערכו יותר בדיקות יותר ואנחנו רואים שם הדבקות: "הסיבה לכך שידענו מוקדם על ההתפרצות בסיאטל הייתה בגלל מעכב ופיקוח של מדענים עצמאיים. מעקב כזה מעולם לא יצא לדרך בערים אחרות. ייתכן שנקודות חמות אחרות בארה"ב עדיין לא התגלו במלואן." על פי ה-Atlantic. סגן הנשיא מייק פנס הבטיח כי "בערך 1.5 מיליון בדיקות" יהיו זמינות השבוע, אך פחות מ-2,000 איש נבדקו ברחבי ארה"ב בשלב זה. בהסתמך על "פרויקט המעקב אחר ה-Covid", רובינסון מאייר ואלכסיס מדריגל מהאטלנטיק, אמרו:

מהנתונים שאספנו עולה כי התגובה האמריקאית ל- covid-19 והמחלה שהיא גורמת,
הייתה איטית באופן מזעזע, במיוחד בהשוואה לזו של מדינות מפותחות אחרות. ה- CDC אישר לפני שמונה ימים  כי הנגיף מועבר בקהילה בארצות הברית - שהוא מדביק אמריקאים שלא נסעו לחו"ל ולא היו בקשר עם  אחרים שהיו בחו"ל. בדרום קוריאה נבדקו יותר מ- 66,650 איש תוך שבוע מאז התגלה מקרה ההעברה  הראשון בהקהילה, והיא הצליחה במהירות לבדוק 10,000 איש ביום.

חלק מהבעיה היא שהעניין הפך לנושא פוליטי. בפרט, הנשיא דונלד טראמפ הבהיר כי הוא
 רוצה לראות  את "המספרים" (מספר האנשים שנדבקו בארה"ב) נותרים נמוכים. זו דוגמא
למקרה בו אופטימיזציה  של מדדים מפריעה להשגת תוצאות טובות בפועל (למידע נוסף בנושא זה, עיין במאמר האתיקה של מדעי  הנתונים: "הבעיה עם מדדים היא בעיה מהותית בבינה מלאכותית (AI)".  מנהל תחום ה-AI של גוגל, ג'ף  דין צייץ את דאגתו מהבעיות של דיס-אינפורמציה פוליטי:

כשעבדת בארגון הביאות העולמי הייתי חלק מהתכנית הגלובלית להתמודדות
 עם איידס (כיום UNAIDS )  שנוצרה כדי לעזור לעולם להתמודד עם מגיפת ה- HIV.
הצוות שם כלל רופאים ומדענים מסורים שהתמקדו מאוד בסיוע להתמודדות עם המשבר.
בעיתות משבר, מידע ברור ומדויק חיוני כדי לעזור לכולם  לקבל החלטות נאותות ומושכלות כיצד להגיב (מדינה, ממשלות מקומיות, חברות, ארגונים לא ממשלתיים,  בתי ספר, משפחות ואנשים פרטיים).  עם המידע והמדיניות הנכונים להאזנה למיטב המומחים הרפואיים  והמדעיים, נצליח כולנו להתגבר  על אתגרים  כמו אלה שהוצגו על ידי האיידס או על ידי COVID-19. עם דיס-אינפורמציה המונע על  ידי אינטרסים  פוליטיים, יש סיכון ממשי להחמרת המצב, על ידי כך שלא  נפעל במהירות ובחלטיות מול מגיפה  הולכת וגוברת, ועידוד פעולות שלמעשה יפיצו את המחלה במהירות  רבה יותר. המצב הזה כואב להפליא לצפייה.

כשמדובר בשקיפות, לא נראה שיש רצון פוליטי להפוך את הדברים. לפי ה-Wired,
שר הבריאות ושירותי  אנוש אלכס אזר (Alex Azar) "התחיל לדבר על הבדיקות שעובדי
שירותי הבריאות משתמשים בהם כדי  לקבוע אם מישהו נגוע בנגיף הקורונה החדש.
מחסור בערכות אלה גרם למחסור מסוכן במידע אפידמיולוגי  על התפשטות המחלה וחומרתה בארצות הברית, שהחריף עקב אטימות מצד הממשלה. אזר ניסה לומר  שיותר בדיקות נמצאות בדרך, בהמתנה לבקרת איכות."
 אבל, הם מציינים:
ואז טראמפ ניתק את אזאר. "אבל אני חושב, שכל אחד, עכשיו ואתמול, שצריך את
 בדיקה מקבל בדיקה.  הם שם, יש להם את הבדיקות, והבדיקות נפלאות." זה לא נכון.
סגן הנשיא פנס אמר לכתבים ביום חמישי  כי לארה"ב אין מספיק ערכות בדיקה כדי לעמוד בביקוש.

מדינות אחרות מגיבות הרבה יותר מהר ובאופן משמעותי יותר מארה"ב. מדינות רבות
 בדרום מזרח אסיה  מציגות תוצאות נהדרות, כולל טייוואן, שבה R0 יורד כעת ל 0.3 וסינגפור, הנחשבת כמודל לתגובה  ל- COVID-19. זה לא רק באסיה; בצרפת, למשל, אסורו על
 מפגשים של יותר מ- 1000 איש, ובתי ספר סגורים כעת בשלושה מחוזות.
 
לסיכום

קוביד-19 הוא נושא חברתי משמעותי, וכולנו יכולים, וצריכים לפועל כדי להפחית את 
התפשטות המחלה.
 זה אומר:
·       הימנעות ממפגשים בקבוצות גדולות והמון
·       ביטול אירועים
·       עבודה מהבית, אם הדבר אפשרי
·       שטיפת ידיים בכניסה ויציאה מהבית, ולעתים קרובות כשאתם בחוץ
·       הימנעות מלגעת בפנים שלכם, במיוחד כשאתם מחוץ לביתכם.
 
הערה: בשל הדחיפות להוציא מאמר זה, לא היינו זהירים כמו שאנחנו בדרך כלל 
רוצים להיות לגבי ציטוטים ומתן קרדיטים לעבודות עליהם אנו מסתמכים. 
אנא יידעו אותנו אם פספסנו משהו.
 
תודה לסילבין גוגר ואלכסיס גלאגר (Sylvain Gugger and Alexis Gallagher) 
על המשוב וההערות.

הערות שוליים:

1.          אפידמיולוגים הם אנשים החוקרים את התפשטות המחלה. 
     מסתבר שהערכת דברים כמו תמותה ו- R0 הם למעשה די מאתגרים, 
     כך שיש תחום שלם שמתמחה בזה. היזהרו מאנשים המשתמשים ביחס וסטטיסטיקות
     פשוטות כדי לספר לך כיצד מתנהג קוביד -19. במקום זאת, התבוננו במודלים שנעשו 
     על ידי אפידמיולוגים. 
 
2.          למעשה זה לא נכון מבחינה טכנית. רשמית 0R מתייחס לשיעור ההדבקה בהיעדר תגובה. 
     אבל מכיוון שזה לא באמת הדבר שמעניין אותנו, אנו נותנים לעצמנו להיות קצת מרושלים 
     בהגדרות שלנו כאן. 

3.          מאז ההחלטה הזו, עבדנו קשה כדי למצוא דרך לנהל קורס וירטואלי, שאנחנו מקווים שיהיה
     אפילו טוב יותר ממה שהגרסה האישית הייתה יכולה להיות. הצלחנו לפתוח את זה לכל אחד
     בעולם, וננהל קבוצות לימוד וירטואליות מדי יום. 

4.          עשינו גם שינויים קטנים יותר באורח החיים שלנו, כולל התעמלות בבית במקום ללכת לחדר 
     כושר, העברת כל המפגשים שלנו לכנסי וידיאו, ודילוג על אירועי ערב שחיכינו להם. אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה